B sınıfı ehliyet otomatik vites kullanacaklar için

yeni tip ehliyet, otomatik vites ehliyet, otomatik vites ehliyet nedir

Otomatik vitese özel ehliyet

B ehliyeti geliyor: Otomatik vitese özel ehliyet alınabilecek..
Ehliyetlerde yeni dönem başlıyor. Otomatik vitesli araçlar için artık özel ehliyet alınacak. Yeni ehliyetlerin sınıfı ise B Otomatik vites olarak adlandırılacak. Ve yeni tip ehliyete 12. satırına sürücü belgesi ehliyet kod tablosundaki kod yazılacak otomatik vites ehliyet kodu 104 tür.

yeni tip ehliyet, otomatik vites ehliyet, otomatik vites ehliyet nedir

OTOMATİK VİTESE ÖZEL EHLİYET

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Teklife göre, Trafik Kanunu’nun 38′inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B otomatik vites ehliyet sınıfı sürücü belgesi olacak. B sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, ve kamyonet kullanabilecekler.

Otomatik vitese ehliyet geliyor. Yasa teklifini AK Parti hazırlayıp,Meclis Başkanlığı’na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu’nda değişiklik içeriyor.
Teklife göre, Trafik Kanunu’nun 38′inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak.

DÜZ VİTES ARAÇ KULLANAMAYACAKLAR

B otomatik vites sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil  ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir