Otomatik vitesle özel direksiyon dersi

 

otomatikvites00024

Tercihen Neden Otomatik Vitesli Araçla özel ders ?

• Aracı yokuşta geri kaydırma paniği yaşamayın

• Vites ve debriyaj değiştirmeye uğraşmayın

• Yoğun olan dur kalk yapılan trafikte yorulmayın

• Tabiki rahatlığın keyfini çıkarın

Araç kullanırken aynı anda iki farklı ortam içinde bulunduğumuzu unutmayalım. Birincisi aracın içindeki ortam,ikincisi ise araçla birlikte içinde bulunduğumuz trafik ortamı.

Araç içinde yaptığımız hareketler, pratiğimiz arttıkça kısa sürede hiç düşünmeden yapabildiğimiz doğal hareketlere, hatta refleks haline dönüşmektedir.

Yeni öğrenen sürücünün aklı hep debriyaj pedalı, kavrama noktası, vites değiştirme sırasında debriyaj pedalına sonuna kadar basamama,vites değiştirme zorunluluğu,yanlış vitese takma , kalkışlar sırasında aracı stop ettirme veya eğimli yollarda aracı hareket ettirirken geri kaydırma gibi şeylere takılı kaldığında heyecan ve panik artmaktadır.Yanlış yapma korkusu ile gerginlik artmakta bu da trafikte sürekli hataya yol açmaktadır.

Otomatik vitesli araçta ise debriyaj ve sürekli vites değiştirme zorunluluğu olmadığı için sürücü tüm dikkatini trafiğe verebilmektedir. Böylece sürücü üzerindeki baskı azaldığından , aracın içinde oluşan rahat ortamın da yardımıyla direksiyon hakimiyeti, trafiği kullanma becerisi daha hızlı gelişmektedir.Bu da sürücünün kendisine olan özgüveni kazanması açısından çok yararlı olmakta ve kısa sürede trafiğe çıkabilecek duruma gelmektedir.

İstatistiklere göre Amerika da kullanılan araçların %85 i otomatik viteslidir.Bizde ise % 10 cıvarındadır.Ülkemizde özellikle son yıllarda hızla artan bayan sürücü sayısı otomatik vitesli araca olan ilgiyi ve talebi arttırmıştır.Şehir trafiğindeki karmaşa,yoğunluk ve günlük hayatın yarattığı stresin üstüne bir de debriyaj ve vites yorgunluğu fazla geldiğinden otomatik vitesli araç tercih edilmektedir.

Otomatik vites araçla özel ders almak istiyorsanız bize ulaşmanız yeterli….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir